Astrotanjin astrološki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

O aspektima

+7
jassna
DUH
Izida
LoSt_in_SpaCe
Snezana
Astrotanja
Maki
11 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

O aspektima Empty O aspektima

Počalji  Maki Pon Nov 10, 2008 2:33 pm

Aspekti predstavljaju uglovne odnose koje planete obrazuju. Kako se planete mogu nalaziti na bilo kojem stepenu zodijačkog kruga, uglovi između njih mogu biti od 0° do 180°, ali samo pod određenim uglovima se smatra da su planete u aspektu. Pet glavnih aspekata je definisao još Klaudije Ptolomej, pa ih nazivamo Ptolomejskim aspektima. Pored njih postoji još izvesan broj minornih aspekata, čije je dejstvo slabije, pa ih ređe koristimo.

Glavni aspekti su:
- konjunkcija (ugao od 0°)
- sekstil (ugao od 60°)
- kvadrat (ugao od 90°)
- trigon (ugao od 120°)
- opozicija (ugao od 180°)

Konjunkcija je aspekt intenziteta. Ona je intenzivno povoljna kada se u njoj nađu dva benefika i tada ima prirodu Sunca, a intenzivno je nepovoljna kada je čine dva malefika i smatramo da ima prirodu Saturna. Benefici su dobre planete (Venera, Jupiter, Mesec i Sunce), a maleficima zovemo loše planete (Mars, Saturn, Uran, Neptun i Pluton). Merkur je neutralan, pa će u društvu benefika biti benefičan, a u društvu malefika malefičan. Konjunkcija jednog malefika i jednog benefika je benefična za malefika, a malefična za benefika. Ovo će vam biti jasnije ako zamislite kako se zajedno igraju uzorno i problematično dete. Savršeno je jasno kako će jedno na drugo uticati.

Kada se planeta nađe u konjunkciji sa Suncem kažemo da je spaljena, pa bez obzira što Sunce spada u benefike, ono oštećuje planetu jer ona ne može da se vidi od njegovog sjaja. Jedino Mars nije spaljen u Sunčevoj blizini. Kako Merkur i Venera nikad ne idu daleko od Sunca (maksimalna udaljenost Merkura od Sunca je 28°, dok se Venera može udaljiti najviše 48°), oni sa njim mogu biti samo u konjunkciji, dok ostale aspekte ne mogu obrazovati.

Sekstil i trigon predstavljaju povoljne i harmonične aspekte. Sekstil ima prirodu Venere, a trigon prirodu Jupitera. Ako planete u aspektu predstavljaju dve osobe, ovi aspekti nam govore da je njihov međusobni odnos skladan. U psihološkom smislu, kroz ove aspekte su predstavljene skladne i stabilne osobine.

Kvadrat i opozicija predstavljaju nepovoljne ili neharmonične aspekte. Kvadrat ima prirodu Marsa, a opozicija Urana. Kada su planetama koje su u jednom od ova dva aspekta predstavljene dve osobe, smatramo da su one suprotstavljene i da se međusobno ruše. Na psihološkom nivou govorimo o unutrašnjoj kontradiktornosti koju natus nosi, a koja traži promene, akciju i usaglašavanje.

Svaki neharmoničan aspekt nosi veću energiju od harmoničnog i teži da postane harmoničan.
Od minornih aspekata izdvojićemo kvinkunks (inkonjunkciju) u kome se planete nalaze kada zaklapaju ugao od 150°. To je aspekt prilagođavanja. Dozvoljeni orbis je 2°.

Iz knjige ''Točak sudbine'' Aleksandra Imširagića
Maki
Maki

Broj poruka : 52
Godina : 43
Локација : Srbija
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Maki Pon Nov 10, 2008 2:38 pm

Orbis aspekata

Za svaki aspekt postoji dozvoljeni orbis odstupanja od egzaktnog aspekta.
Za konjunkciju taj orbis iznosi 8° do 10°, za sekstil od 4° do 6°, dok je za kvadrat, trigon i opoziciju 6° do 8°. To znači da su dve planete u trigonu ne samo kada je njihovo ugaono rastojanje tačno 120°, već ako je ugao između njih od 112° do 128°.
Broj stepeni orbisa aspekta dodatno opisuje oblast na koju se planete u tom aspektu odnose. Na primer, aspekt sa orbisom 4° govoriće o odnosima u kući, sa orbisom 5° o ljubavi itd. Znači, možemo da povučemo analogiju između značenja stepeni orbisa i broja kuća (npr. orbis od 4° govori o istoj oblasti o kojoj govori i četvrta kuća).
Vidimo da se dozvoljeni orbis nalazi između neke dve vrednosti. Manju vrednost ćemo uzeti kao relevantnu kada je u pitanju aspekt između transcendentnih planeta, kada znaci u kojima se planete nalaze ne grade taj isti aspekt i kada je aspekt separacioni.

Aplikacioni i separacioni aspekti

Aspekti koji nisu egzaktni, već imaju dozvoljeni orbis, mogu biti aplikacioni (ulazeći) ili separacioni (izlazeći).Aplikacioni aspekt se kroz vreme približava egzaktnom, dok se separacioni udaljava od njega.
Kako ćemo zaključiti kakav je neki aspekt koji smo uočili? Zamislićemo da se sporija planeta iz aspekta ne pomera i odredićemo na kom bi stepenu trebalo da se nalazi brža planeta da bi one obrazovale egzaktan aspekt. Pogledaćemo da li se brža planeta približava tom stepenu (tada je aspekt aplikacioni) ili se udaljava od njega (tada je aspekt separacioni).

Brzina planeta

Da bismo ovo mogli da uradimo, moramo znati kojom se brzinom kreću planete. Najbrže telo na nebu je Mesec i on u proseku dnevno prelazi oko 13°. Zatim, Merkur dnevno prelazi oko 1,5°, Venera oko 1,2°, Sunce oko 59', dok se Mars kreće brzinom od oko 30' na dan.
Kada je reč o kretanju sporijih planeta, tu ne možemo više pričati o dnevnom kretanju. Jupiteru treba oko godinu dana da bi prešao jedan znak. Saturn kroz jedan znak prolazi 2,5 godine. Uran prolazi 7, Neptun 13, a Pluton oko 20 godina kroz jedan znak.
Ipak, da bismo sa sigurnošću utvrdili koja je planeta brža, morali bismo u efemeridama (knjizi u kojoj su upisani položaji planeta za svaki dan) da proverimo kojom su se brzinom planete kretale na dan nečijeg rođenja.

Retrogradne planete

Planete se po zodijačkom krugu kreću u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu. Taj smer kretanja nazivamo direktnim. U nekom trenutku neka planeta prividno usporava svoje kretanje, sve dok se u jednom momentu ne zaustavi (tada kažemo da je stacionarna) i ne počne da se kreće u suprotnom smeru. Takvo kretanje nazivamo retrogradnim, odnosno kažemo da je planeta retrogradna. U horoskopu retrogradne planete prepoznajemo po tome što se pored njihovog simbola nalazi oznaka R.
Svaka retrogradna planeta je po svojoj prirodi kao direktna planeta u dvanaestoj kući. Zbog toga se ona smatra oslabljenom. Srodnost retrogradnosti i dvanaeste kuće ukazuje i na njenu povezanost sa prošloživotnim iskustvima, pa je ovaj fenomen posebno interesantan u karmičkoj astrologiji. Za osobu koja ima više retrogradnih planeta veoma je važno da je Mesec dobro postavljen.

Iz knjige ''Točak sudbine'' Aleksandra Imširagića

Maki
Maki

Broj poruka : 52
Godina : 43
Локација : Srbija
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Astrotanja Pon Nov 10, 2008 2:51 pm

Maki, hvala što si ovo postavila, jer ima puno zabuna, pa da svima bude jasnije kada gledaju aspekte. U transcedetalne planete spadaju: Uran, Neptun i Pluton. Smile


Poslednji izmenio Astrotanja dana Sub Sep 12, 2009 9:32 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Astrotanja
Astrotanja

Broj poruka : 4245
Godina : 58
Datum upisa : 22.10.2008

http://www.astrotanja.rs

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Maki Pon Nov 10, 2008 3:13 pm

Nema na čemu Astrotanja, rago mi je da ti se dopada. Imam ja puno zaniljivih tekstova i postavljaću ih s vremena na vreme. To će biti kraći ali sveobuhvatni tekstovi Smile
Maki
Maki

Broj poruka : 52
Godina : 43
Локација : Srbija
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Snezana Pon Dec 22, 2008 10:39 pm

Da li u tumacenu uzimate u obzir i polukvadrate kao blazu varijantu kvadrata?
Snezana
Snezana

Broj poruka : 399
Локација : Beograd
Datum upisa : 31.10.2008

http://www.snezanarafailovic.com

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Astrotanja Uto Dec 23, 2008 12:22 am

Ja uzimam, mada je tu tolerancija u orbisu najviše do dva stepena. Smile
Astrotanja
Astrotanja

Broj poruka : 4245
Godina : 58
Datum upisa : 22.10.2008

http://www.astrotanja.rs

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Snezana Uto Dec 23, 2008 12:43 am

Upravo sam posmatrala natal svoje prijateljice, ciji zivot poznajem i nikako mi nije bilo jasno uz sve trigone i sekstile, dosta dobar raspored planeta, a malo ucini od svog zivota pa egzaktni polukvadrati objasnise dosta toga Sad
Snezana
Snezana

Broj poruka : 399
Локација : Beograd
Datum upisa : 31.10.2008

http://www.snezanarafailovic.com

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  LoSt_in_SpaCe Uto Dec 23, 2008 1:19 am

Shta su objasnili polukvadrati?
LoSt_in_SpaCe
LoSt_in_SpaCe

Broj poruka : 86
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Snezana Uto Jan 20, 2009 2:22 pm

Otezanu realizaciju sopstvenih potencijala.
Snezana
Snezana

Broj poruka : 399
Локација : Beograd
Datum upisa : 31.10.2008

http://www.snezanarafailovic.com

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Izida Uto Feb 10, 2009 2:55 pm

...


Poslednji izmenio Izida dana Sre Okt 05, 2011 5:44 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Izida
Izida

Broj poruka : 626
Datum upisa : 06.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Snezana Uto Feb 10, 2009 3:14 pm

Kvintil govori o specificnim posebnim osobinama,talentima,spiritualnosti i mogucnostima razvoja visih stanja svesti.

bas tako.
Snezana
Snezana

Broj poruka : 399
Локација : Beograd
Datum upisa : 31.10.2008

http://www.snezanarafailovic.com

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Izida Uto Feb 10, 2009 3:24 pm

...


Poslednji izmenio Izida dana Sre Okt 05, 2011 5:44 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Izida
Izida

Broj poruka : 626
Datum upisa : 06.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Snezana Uto Feb 10, 2009 3:42 pm

tvoj Ju i Mo imaju trigone, kvadrate, opoziciju a kvintil je samo dodatak svemu. Ne bih da nagadjam, pokusaj sama kroz simboliku svog Mo i Ju prepoznati i kroz ovaj kvintil, jer ovaj aspekt je nesto sto je prisutno i treba prepoznati. Kvintil je 75, polovina od 150, ja imam natalno Ne150Me i objasnjenje a verovatno ih ima jos "sto se skrivas lepa zeno ispod siroke odece", takva mi je bila citava mladost Very Happy
Snezana
Snezana

Broj poruka : 399
Локација : Beograd
Datum upisa : 31.10.2008

http://www.snezanarafailovic.com

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Izida Uto Feb 10, 2009 3:48 pm

flower
hvala
bune me ti tezi aspekti izmedju njih pa onda ne kapiram jos i ovaj...valjda cu uspeti Very Happy
Izida
Izida

Broj poruka : 626
Datum upisa : 06.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Astrotanja Uto Feb 10, 2009 3:52 pm

Pandora, kakvu literaturu čitaš, ili koje knjige čitaš, šta učiš, kao i kakve informacije sakupljaš dobijaš, koje mogu da utiču na tvoj duhovni razvitak, na tvoje duhovno buđenje? Govorim čitaš, učiš i sl jer je uključena treća i šesta.
Astrotanja
Astrotanja

Broj poruka : 4245
Godina : 58
Datum upisa : 22.10.2008

http://www.astrotanja.rs

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Izida Uto Feb 10, 2009 4:06 pm

Exclamation a ja vezujem opet sve to nekako za zdravlje, vuce me ova VI kuca, vl.III u VI,vl.VI u III sve mi je nekako isprepletano a nemam veze s medicinom, mislim nije mi to struka cak ni priblizno a da volim da citam sve u vezi toga pogotovo kad je alternativa u pitanju to volim...komunikacija mi nije teska cak sta vise veoma laka i lepa, nije mi problem da sa svima o svacemu pricam, citanje...najblaze receno sta mi padne pod ruku, trenutno sam okupirana svime u vezi astr. pa eto..mozgam svoj natal flower
Izida
Izida

Broj poruka : 626
Datum upisa : 06.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  DUH Sub Sep 12, 2009 7:27 pm

Minorni aspekti osim inkonjukcije (150) možda mogu da se uzmu u obzir kod neaspektovanih planeta ali samo ako su egzaktni ili 1st aplikaciono ili separaciono ali većina astrologa ne uzima u obzir minorne aspekte ako planeta ima glavne aspekte jer zbog jačine glavnih u odnosu na minorne suviše su slabi da bi se izrazili
DUH
DUH

Broj poruka : 890
Локација : Beograd
Datum upisa : 18.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Izida Sub Sep 12, 2009 7:52 pm

...


Poslednji izmenio Izida dana Sre Okt 05, 2011 5:49 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Izida
Izida

Broj poruka : 626
Datum upisa : 06.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  DUH Sub Sep 12, 2009 7:59 pm

pandora* :: Ali mogu biti pomoc pri opisu nekog dogadjaja ili situacije..ne znam ali evo vec sam ti napisala negde da je meni receno da mi problem moze praviti MOQJU koji su zamenili mesta po postavci u kucama 3 u 6 a 6 u 3 i obe su u egzaltaciji mada ja ne vidim kako i u cemu

Pandora, stvarno nisam proučavao minorne aspekte ali mi je logično da nemaju primetljivo značenje osim ako je planeta bez glavnih aspekata, zato sačekaj možda ti neko drugi ko ih proučavao pruži više iformacija
DUH
DUH

Broj poruka : 890
Локација : Beograd
Datum upisa : 18.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Izida Sub Sep 12, 2009 8:02 pm

....


Poslednji izmenio Izida dana Sre Okt 05, 2011 5:44 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Izida
Izida

Broj poruka : 626
Datum upisa : 06.02.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  DUH Sub Sep 12, 2009 8:17 pm

pandora* ::ma ok nisam mislila da mi licno treba tumacenje, vise me interesuje stav i misljenje svih, zanima me jer ako su napravljeni da postoje moraju da imaju neko znacenje pa cak i ako ih zovu sporednim, jer slozices se samnom izvedeni su od ovih osnovnih-glavnih..

Logično jeste i tu si u pravu ali posmatraj to kao tanak drveni prut koji lako polomiš (minorni aspekti) jer nema čvrstinu i metalnu šipku (glavni aspekti) koju ne možeš ni da polomiš
DUH
DUH

Broj poruka : 890
Локација : Beograd
Datum upisa : 18.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty malo kvadrata u natalu

Počalji  jassna Pon Dec 21, 2009 2:37 pm

Primetila sam da u mojoj natalnoj karti skoro da i nema kvadrata..Sta to znaci? Negde sam procitala da osoba sa takvim natalom nece nista bitno postici u zivotu..Jel to tacno, sta mislite?

jassna

Broj poruka : 187
Datum upisa : 16.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  alea Pon Dec 21, 2009 4:55 pm

jassna ::Primetila sam da u mojoj natalnoj karti skoro da i nema kvadrata..Sta to znaci? Negde sam procitala da osoba sa takvim natalom nece nista bitno postici u zivotu..Jel to tacno, sta mislite?

Izvini, pošto nisam u mogućnosti da pogledam tvoju kartu, šta znači skoro da ih nema?
Nema ni jednog, ili ima barem jedan, i koji je, šta povezuje?
Nemam ni ja mnogo kvadrata, ali oni koje imam mi povezuju emotivne planete, pa bi bilo bolje da ih nema Sad
alea
alea

Broj poruka : 359
Datum upisa : 28.05.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  jassna Pon Dec 21, 2009 11:47 pm

mars u vagi u jedanaestoj kuci (vrh 11. u devici) u kvadratu sa neptunom u strelcu u drugoj kuci (vrh 2. u strelcu)
saturn u vagi u 12. kuci (vrh12. u vagi) u kvadratu sa mean node(jel to severni?? Smile ) koji je u devetoj kuci, a vrh devete u raku..
taj isti saturn je u trigonu sa suncem , neko je napisao da to uspavljuje...
alea, sorry ako ti je ovo sto sam napisala nejasno, ali ne razumem se bas dobro u astrologiju, ne umem to "strucnije" napisati..sve u svemu to je samo dva kvadrata koliko ja vidim

jassna

Broj poruka : 187
Datum upisa : 16.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  jassna Pon Dec 21, 2009 11:51 pm

mogao bi neko da mi pomogne da bolje ispisem ove aspekte, dok ne udjem u stos study king

jassna

Broj poruka : 187
Datum upisa : 16.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

O aspektima Empty Re: O aspektima

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu