Astrotanjin astrološki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI

3 posters

Ići dole

DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI Empty DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI

Počalji  SANDRA Pon Nov 10, 2008 4:45 pm

DOSTOJANSTVO PLANETA
U različitim znacima planete na različit način ispoljavaju svoje osobine. Znak kome je planeta najsrodnija i u kome najtipičnije izražava svoje osobine naziva se sedište ili domicil te planete. Takođe, kažemo da planeta vlada tim znakom. To je mesto gde je ona najstabilnija i najsnažnija.
Znak koji se u zodijačkom krugu nalazi naspram sedišta neke planete naziva se njenim izgonom ili kasusom. Kada se planeta nađe u tom znaku, ona se ponaša kao glumac koji je dobio ulogu u kojoj se ne snalazi, pa će tu najmanje harmonično izraziti svoju prirodu.
Pored sedišta, za planetu je izuzetno povoljno i ako se nađe u znaku svoje egzaltacije. Ona tu izražava svoje pozitivne osobine na aktivniji način nego u sedištu.
Nasuprot znaka egzaltacije neke planete, nalazi se znak njenog pada ili debilitacije. Tu je planeta izrazito slaba i ukazuje na gubitak kvaliteta.

MESEČEVI ČVOROVI
Pored deset nebeskih tela čija nam je pozicija u horoskopu bitna, postoje još dve nematerijalne tačke. To su Severni i Južni Mesečev čvor. Oni su u hrosokopu uvek jedan naspram drugog, pa čine primarnu opoziciju horoskopa. Mesečevi čvorovi su tačke preseka Mesečeve putanje oko Zemlje i ravni ekliptike (ravan u kojoj leži Zemljina putanja oko Sunca). Planeta koja vlada Južnim Mesečevim čvorom je planeta koja vlada znakom u kojoj se on nalazi. Ona predstavlja deo tvrde karme, opisuje tačku pada i što je lošije postavljena, neminovnost nekih događaja je više naglašena. Vladar Severnog Mesečevog čvora govori o svrsi natusa, njegovim namerama i težnjama. U tradicionalnoj zapadnoj astrologiji, Severni čvor je poznat kao zmajeva glava, ima povoljnu konotaciju i ukazuje na dobitak, pa možemo smatrati da je njegova priroda srodna prirodi Jupitera. Južni čvor je poznat kao zmajev rep, ima nepovoljnu konotaciju i ukazuje na gubitak, a priroda mu je srodna prirodi Saturna.

VLADARI KUĆA
Kuće se u horoskopu nižu u pozitivnom smeru (suprotno od smera kretanja kazaljke na satu). Kraj prve kuće istovremeno predstavlja i vrh (početak) druge kuće itd. Planeta koja vlada znakom u kome se nalazi vrh neke kuće naziva se vladarem te kuće. Naravno, kuće koje počinju u Škorpiji, Vodoliji i Ribama imaće po dva vladara. Ipak, blagi prioritet ćemo dati bržoj planeti.

DISPOZITORI
Dispozitor je planeta koja vlada znakom u kome se nalazi neka druga planeta. Planeta koja se nalazi u sedištu nema svog dispozitora jer ona sama vlada znakom u kome se nalazi.

Dispozitori ukazuju na dve stvari:
1. Daju detaljniji opis prirode same planete, odnosno osobe, situacije ili osobine koju ona predstavlja. Svakako da nije isto ako je Sunce u Ovnu, a Mars, kao njegov dispozitor u jednom slučaju u Lavu, a u drugom u Raku.
2. Opisuju budućnost situacije ili evoluciju neke osobine. Pozicija planete u znaku opisuje početak nekog događaja, dok dispozitor planete opisuje ono što će se desiti nakon toga. Dakle, on predstavlja rezultantu događaja.

Kada posmatramo dispozitora neke planete, važno je obratiti pažnju na to da li je dispozitor otišao u :
- znak u kome se on dobro ili loše oseća, tj. da li je u sedištu, egzaltaciji, izgonu ili padu; na primer, ako je Sunce u Ovnu, njegov dispozitor Mars bi se dobro osećao u Ovnu I Škorpiji jer je tu u sedištu, kao I u Jarcu jer je to znak njegove egzaltacije, a bilo bi loše da se nađe u padu ili izgonu: u Biku, Vagi ili Raku.
- znak u kome bi se planeta koja predstavlja poziciju dobro ili loše osećala (tj. da li je to znak njenog sedišta, egzaltacije, izgona ili pada). U našem primeru, za Sunce u Ovnu bi bilo veoma povoljno da se Mars, kao dispozitor, nađe u Lavu (znaku Sunčevog sedišta) ili Ovnu (znaku Sunčeve egzaltacije), a veoma nepovoljno kada bi se Mars našao u Vodoliji ili Vagi, gde je Sunce u izgonu i padu.

U čemu je razlika da li je dispozitor u znaku u kome se sam dobro oseća ili je u znaku u kome bi planeta koja čini poziciju želela da se nađe?

Kada je dispozitor otišao u znak u kome bi pozicija želela da se nađe, to je veoma povoljan znak za ono što se započinje, budući da će osoba istrajati u svojoj nameri. To je pokazatelj volje koja živi kroz vreme.

Kada je, s druge strane, dispozitor otišao u povoljan znak za sebe, ali ne naročito povoljan i za planetu koja predstavlja poziciju, to ukazuje da će do željenog rezultata doći, ali ne onakvog kakav se u početku planirao. Dolazi do promene plana, ali se on ispostavlja kao dobar i za samu poziciju, ali na drugačiji način.

Ovde je potrebno obratiti pažnju na to šta je jače postavljeno – pozicija ili dispozicija. U slučaju ako je pozicija snažno postavljena, u dobrim aspektima, a dispozitor nema jaku poziciju, niti aspekte, tada će se najveći deo priče odigrati kroz poziciju, a dispozitor će biti sekundaran. Dakle, ona planeta koja je naglašeno snažnije postavljena predstavljaće težište za dalji tok sudbine.
SANDRA
SANDRA

Broj poruka : 73
Godina : 36
Datum upisa : 07.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI Empty Re: DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI

Počalji  Jane Sre Nov 19, 2008 11:39 am

Da ne otvaram novu temu, postavit ću pitanje ovdje. Ispričavam se ako se negdje već o tome pisalo, slobodno me uputite ako sam na krivo mjesto postavila post. Konkretno, zanima me vaše viđenje retro planeta. Inače sam primijetila da se o njima ne piše mnogo, ali postoje u karti i nisu zanemarivi. Osobito kad ih imate šest poput mene. Very Happy Kako ih tumačite, uz što ih povezujete itd.? Hvala.
Jane
Jane

Broj poruka : 186
Datum upisa : 03.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI Empty Re: DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI

Počalji  LoSt_in_SpaCe Sre Nov 26, 2008 1:45 am

Jane ::Da ne otvaram novu temu, postavit ću pitanje ovdje. Ispričavam se ako se negdje već o tome pisalo, slobodno me uputite ako sam na krivo mjesto postavila post. Konkretno, zanima me vaše viđenje retro planeta. Inače sam primijetila da se o njima ne piše mnogo, ali postoje u karti i nisu zanemarivi. Osobito kad ih imate šest poput mene. Kako ih tumačite, uz što ih povezujete itd.? Hvala.

Meni je to poprilichno kristalna situacija:
1) Direktno = buducnost.
2) Stacionarnost = sadashnjost.
3) Retrogradnost = proshlost.
Samim tim, ako je normalna stvar kretati se od 1. ka drugoj, trecoj...kuci, ne mozhemo reci da je kretanje unazad nenormalna stvar, jer se ipak krecemo, ne? ali je otezhana, idemo od 1. ke 12. kuci, shta hocemo od te proshlosti? Shta nam otezhava da idemo normalno? Zashto se vracamo unazad, kao da po nechemu kopamo, da nam neshto neda mira? Retro planeta je kao direktna planeta u 12. kuci. Imash to jako lepo objashnjeno u "Tochku Sudbine 2." ako se ne varam, mozhda i u prvom delu, nisam sigurna, ali je Imshiragic to jako lepo objasnio. Kad tumachish neku retro planetu uvek morash da imash na umu kako bi se ona osecala da je u 12. polju. Recimo, imash retro NE, odma' trebash da pokushash da stvorish sliku kakav je taj NE u 12. kuci? Pa njemu nije loshe, svoj na svome. Ali sa ME cesh da imash potpuno drugachiju sliku, jer ME nije bash odushevljen shto je u Ribljoj kuci. Ili recimo retro VE, koja je egzaltirana u Ribama, znachi mozhe da ona otegne ljubav, da je chekash ko ozbelo sunce, ali u sushtini ona kachi malo od te 12. kuce, ona voli neshto iz te tajnovitosti, te Neptunove atmosfere. E sad, naravno morash da posmatrash celu sliku, u kom znaku je, kakvi su aspekti, u kojoj je kuci, itd, jer to mozhe i da bude poprilichno opasna slika, upravo zbog simbolike 12. polja, mozhe da bude i slika necheg nepoznatog, slika ugrozhenosti jel'te. Uvek naravno gledash chime vlada ta retrogradna planeta, i gde ide dalje, dakle posmatrash dispoziciju. Eto, recimo u tvom sluchaju, imash retro ME, posmatrash chime on vlada, vladar je ASC, i vladar je ukljeshtenog Blizanca iz 10. polja. Gledaj sad kakvu ti sliku imash, Merkur na vrhu 12. polja, pa retrogradan, pa ukljeshteni Blizanci iz 10. polja, znachi imash bukvalno 3x pokazanu simboliku 12. polja, i imash ukljuchen jako zanimljiv stepen, 0* Lava, jako mocno mesto. I sad, ako je vladar ASC retrogradan, zamalo pa u 12. polju, mi imamo sliku osobe koju ne vidimo jasno. Tebe ljudi ne vide jasno, ma koliko se ti trudila da budesh neko ko je jasan, glasan, razumljiv, shto je svakako simbolika ME u Lavu. Oni osecaju da ti imash nekakav kvalitet vodje, ali mogu biti izuzetno nepoverljivi prema tebi, trazhe dokaze, chudna si im, mogu da te smatraju tajnovitom, iako ti sebe mozhesh da dozhivljavash kao iskrenu, otvorenu osobu (Lav). Ma kakvi, ti tek dispozicijom odlazish u SO u Lavu koje svom srecom ne mozhe da bude retrogradno, pa im tako samo chvrstim dokazima zapushish usta i oni shvate da nisi neki uvrnuti lik. Pa onda imash i vladara 12. polja u konjunkciji sa retro ME, vidish koliko tu imash slike 12. polja. To mozhe da bude slika tebe koja ostajesh smirena i dostojanstvena u situacijama kada drugi izgube glavu. Shiba te PL iz 3. polja, ali je ovo dostojanstvena borba, nisu niski udarci, i PL je u Shkorpiji, i SO je u Lavu, veza 3. i 12. polja, PL vladar 4. u 3. mozhda neke porodichne tajne koje te muche, ali te i grade kao lichnost (SO u Lavu). Kad pomenuh malopre 0* Lava, ovamo dole imash PL vrlo blizu stepena egzaltacije PL, pa imamo s jedne strane SO u Lavu na 0*, sam pochetak, hrabrost ludost, snaga; a ovamo imamo josh jednu fixnu snagu - shto je veca opasnost iz 4. polja, to je veca snaga ovog vladara 12. zajedno sa tobom (retro ME), kali se u najopasnijim situacijama, ovo su dve jako bitne kuce u kvadratu, borba 4. i 12. i to konstantna jer nema dalje priche, nema dalje dispozicije.

Ma chuj, moj vladar je usho u Strelca, vi'sh shta mi radi, mogu ja ovako do sutra... Rolling Eyes
Nadam se da je pomoglo.
LoSt_in_SpaCe
LoSt_in_SpaCe

Broj poruka : 86
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI Empty Re: DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI

Počalji  LoSt_in_SpaCe Sre Nov 26, 2008 1:58 am

Zaboravila sam da kazhem neshto jako bitno Surprised
Trebala bi da proverish da li je neka od ovih planeta koje imash retro u Natalu zapravo Stacionarna. Jer, na astro.com-u ti sve pichi sa oznakom "R", kao kod mene recimo, pored JU pishe R, a on je Stacionirani dasa, molim lepo! To je sasvim drugachija slika, jer i kod Stacionarnih planeta imash one koje se spremaju da postanu retrogradne (retro stacionarne) i one koje se spremaju da postanu direktne (direktno stacionarne), ali ovi Nemci sa Astrodiensta sve vole da dramatizuju, pa tako i ovo Cool
LoSt_in_SpaCe
LoSt_in_SpaCe

Broj poruka : 86
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI Empty Re: DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI

Počalji  Jane Sre Nov 26, 2008 12:27 pm

Ma kako nije pomoglo. Divna si. Wink Sviđa mi se način na koji si to prezentirala, moram priznati da je sve istina. Sad mi je i jasnije. Wink
Jane
Jane

Broj poruka : 186
Datum upisa : 03.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI Empty Re: DOSTOJANSTVA PLANETA;MESECEVI CVOROVI

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu