Astrotanjin astrološki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Je li karma isto što i sudbina?

+2
inja
Čarobnica
6 posters

Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Čarobnica Pet Nov 14, 2008 6:07 am

Pročitah brojne tekstove na temu karme u kojima se pisci slažu da karma i sudbina jesu, odnosno nisu isto! I u toj šumi tekstova o karmi, sudbini i slobodnoj volji nisam uspela da dokučim, konkretno vezano uz astrologiju šta je jedno a šta drugo i kako astrolozi to tumače.

Volela bih da čujem i vaša stručna mišljenja i da prodiskutujem o tome sa vama kroz pitanja koja već imam i koja će se već sama kroz diskusiju postaviti.
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  inja Pet Nov 14, 2008 1:47 pm

Ni meni to astroloski bas i nije jasno... Numeroloski sam shvatila da sto se tice veza postoje karmicke tj. one koje moraju da se odrade i kada se to desi zavrse se... i sudbinske gde osobe ostaju u kontaktu tokom citavog zivota bez obzira na okolnosti. E sad astroloski kako se tu pravi razlika nemam pojma.
inja
inja

Broj poruka : 155
Локација : trazi se nova...
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Nea Ned Nov 16, 2008 1:13 am

Ako je sudbina= usud, tj nesto neizbjezno, onda je to isto sto i karma...?
Ajmo, tko ima Rjecnik... Wink
Nea
Nea

Broj poruka : 80
Godina : 54
Datum upisa : 01.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Čarobnica Ned Nov 16, 2008 1:55 pm

Nea, koliko sam ja shvatila karma je ono što si posejao u prošlom životu žanješ sada!

Prilično sam se pogubila u šumi tekstova:scratch:


Mene još zanima i da li se karma isključivo odnosi na prošli i sadašnji život ili se odnosi i na to da ono što smo radili u prošlosti u ovom životu manifestuje se kroz sadašnja i buduća dešavanja u ovom životu?
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Nea Ned Nov 16, 2008 4:08 pm

Čarobnica ::Nea, koliko sam ja shvatila karma je ono što si posejao u prošlom životu žanješ sada!

Prilično sam se pogubila u šumi tekstova:scratch:


Mene još zanima i da li se karma isključivo odnosi na prošli i sadašnji život ili se odnosi i na to da ono što smo radili u prošlosti u ovom životu manifestuje se kroz sadašnja i buduća dešavanja u ovom životu?


Ako te toliko zanima karma i sta nosimo iz proslih u buduce zivote, a vjerojatno vec znas i sama da to nije jednostavno poput "U proslom zivotu sam ubila nekoga, sada netko mora mene" i tome slicnih tumacenja, preporucujem ti da citas antropozofska djela Rudolfa Steinera - http://www.antropozofija.hr/
Kroz samu karmicku astrologiju ne vjerujem da se moze doci do bogzna cega - treba kombinirati astrologiju i simboliku planeta sa psihologijom tj tumacenjem snova i teozofskom literaturom a takodjer i istocnjackim tekstovima (za pocetak je jaaaaaako zanimljivo procitati "Tibetansku knjigu zivota i smrti"... ) jer oni se time bave otkako postoje, ipak je to njihovo podrucje... nije los ni Kezele, u tumacenju zivota poslije smrti....

Eto npr, Steiner je u jednom djelu opisivao kako sva nasa prosla djela utjecu i na nas IZGLED u ovom zivotu (konkretno je opisivao oblik glave) - ali ne u smislu "Bila sam dobra pa sam sada lijepa" i tome slicno ... nego je to malo kompliciranije.
On je ustvrdio i da je nasa natalna karta zapravo NEGATIV naseg mozga... i da sve u karti odgovara razvijenim ili nerazvijenim centrima u nasem mozgu... (trebalo bi potraziti pravi citat, ovo je moja interpretacija necega sto sam odavno procitala)

I da ti pravo kazem, nisam bas najbolje skuzila tvoje pitanje - da li se karma odnosi na prosli ili sadasnji zivot ili se proslo manifestira na sadasnja desavanja... ??? Mozes li to malo pojasniti Question
Nea
Nea

Broj poruka : 80
Godina : 54
Datum upisa : 01.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Čarobnica Uto Nov 18, 2008 12:53 pm

Probaću da budem jasna. Kako radiš tako će i da ti se vrati misleći pritom na ovaj život, ne na vraćanje onoga što smo napravili u prošlom životu kroz ovaj, već na ono što radimo kroz ovaj život - je li i to karma ili je nešto drugo?

Iz mog iskustva, ono što mi je u astrologiji rečeno da je karma, u numerologiji sam dobila odgovor da je sudbina!

Često sam nailazila u tekstovima i na to da uz objašnjenje sudbine ide i slobodna volja. Znači li to da je sudbina promenljiva a karma nije ili obratno?
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Nea Uto Nov 18, 2008 2:03 pm

Čarobnica ::Probaću da budem jasna. Kako radiš tako će i da ti se vrati misleći pritom na ovaj život, ne na vraćanje onoga što smo napravili u prošlom životu kroz ovaj, već na ono što radimo kroz ovaj život - je li i to karma ili je nešto drugo?

Iz mog iskustva, ono što mi je u astrologiji rečeno da je karma, u numerologiji sam dobila odgovor da je sudbina!

Često sam nailazila u tekstovima i na to da uz objašnjenje sudbine ide i slobodna volja. Znači li to da je sudbina promenljiva a karma nije ili obratno?

Ja mislim da su karma i sudbina isto - i jedno i drugo je nesto predeterminirano, unaprijed odredjeno i na sto (vise) ne mozemo utjecati. To je nesto sto je stavljeno u pokret i mi to ne mozemo ni ukinuti ni prekinuti.. Postoje teorije da se karma moze ukinuti uzdizanjem iznad nje, podizanjem svijesti na takav nivo da ona gubi smisao - otprilike kao kada neki ucenik petog razreda rijesi zadatak iz osmog i time pokaze da je nadrastao lekcije svog razreda, da moze odmah dalje i naprijed. To ja kao vjeciti ponavljac ne bih znala
Wink

Ne znam da li ti se stvari koje napravis u ovom zivotu odmah vrate - mozda da, i ako je tako onda je to sreca. Tako si odmah rijesila stvar, ne moras vuci dugo sa sobom nesto. Manje tereta za onaj svijet.
Svaka povratna reakcija i posljedica koju izazovemo nekim nasim djelom (i mislima, jer one su te koje imaju stvaralacku moc) mora nam se vratiti ali ne znam jel se to onda zove karma ako se odmah ispravi i ne vuce stoljecima, ili naprosto povratna reakcija... ? sto je isto, samo manje dramaticno... jer se odmah rijesi...

Ovo ti je moje shvacanje karme a moze biti da sam sasvim u krivu pirat
Nea
Nea

Broj poruka : 80
Godina : 54
Datum upisa : 01.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  -menora- Uto Nov 18, 2008 8:49 pm

tekstovima (za pocetak je jaaaaaako zanimljivo procitati "Tibetansku knjigu zivota i smrti"... ) jer oni se time bave otkako postoje, ipak je to njihovo podrucje... nije los ni Kezele, u tumacenju zivota poslije smrti....

citam je ...polako bas ...extra je i takodje preporucujem cyclops
-menora-
-menora-

Broj poruka : 181
Godina : 51
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Čarobnica Uto Nov 18, 2008 8:58 pm

[/quote]Ja mislim da su karma i sudbina isto - i jedno i drugo je nesto predeterminirano, unaprijed odredjeno i na sto (vise) ne mozemo utjecati. To je nesto sto je stavljeno u pokret i mi to ne mozemo ni ukinuti ni prekinuti.. Postoje teorije da se karma moze ukinuti uzdizanjem iznad nje, podizanjem svijesti na takav nivo da ona gubi smisao - otprilike kao kada neki ucenik petog razreda rijesi zadatak iz osmog i time pokaze da je nadrastao lekcije svog razreda, da moze odmah dalje i naprijed. To ja kao vjeciti ponavljac ne bih znala
Wink

Ne znam da li ti se stvari koje napravis u ovom zivotu odmah vrate - mozda da, i ako je tako onda je to sreca. Tako si odmah rijesila stvar, ne moras vuci dugo sa sobom nesto. Manje tereta za onaj svijet.
Svaka povratna reakcija i posljedica koju izazovemo nekim nasim djelom (i mislima, jer one su te koje imaju stvaralacku moc) mora nam se vratiti ali ne znam jel se to onda zove karma ako se odmah ispravi i ne vuce stoljecima, ili naprosto povratna reakcija... ? sto je isto, samo manje dramaticno... jer se odmah rijesi...[/quote]

Ovo ti je moje shvacanje karme a moze biti da sam sasvim u krivu pirat[/quote]


Hvala Nea, iskreno i ja sam mislila isto, ali sam posle tih silnih tekstova bila zbunjena.
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Čarobnica Ned Dec 07, 2008 3:39 am

Mislim da sam našla odgovor na jedno od pitanja koje sam postavila vezano uz karmu a to je sledeći citat:

Karma se stvara u svakom trenutku jer sve što sada činimo imat će posljedice u budućnosti, dobre ili loše, kako po našu okolinu, tako i po nas same. No, kao što sadašnjim djelima stvaramo zalog za budućnost, tako smo nekadašnjim djelima kreirali svoju sadašnju situaciju. Nekih se djela sjećamo i znamo kada smo ih počinili, ali ima i kreacija kojih se obično ne sjećamo i nismo ih svjesni, upravo zato jer su nastale u nekom drugom vremenu, prostoru i obličju. Sjećanja na takva zbivanja potisnuta su u suptilne dimenzije psihe koje obično nazivamo podsvijest i nadsvijest. Premda ih nismo svjesni ne znači da se ti događaji nisu dogodili i da za njih nismo odgovorni. Naprotiv, i takvih se zbivanja moguće prisjetiti te steći potpun uvid u karmičke procese koje smo njima izazvali. Riječ je o tome da se karma stvara i u našim prethodnim utjelovljenjima.
Ključan moment u procesu ponovnog utjelovljenja jest plan budućeg života.
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  ArijeL Ned Dec 07, 2008 5:48 am

ja se konkretno nisam srela ni sa jednim teorijskim djelom koje razmatra sličnosti i razlike između sudbine i karme, ali onako, zdravorazumski, rekla bih da u suštini jesu isto, jedina je razlika u upotrebi...npr. sudbina je naš termin, i češće se upotrebljava, milion puta ste čuli da je neko rekao " to je sudbina" i sl. misleći pri tom isključivo na posljedično stanje, dakle na sadašnji događaj, ne imajući u vidu uzrok, prošli život, jer to mnogima djeluje nemoguće i fantastično...e pa, upravo zbog toga će te rijetko čuti da neko kaže "to je karma", naravno ne uključujući npr. nas koji smo uplovili u astrologiju i slična zanimanja, a kad kažemo "to je karma", imamo u vidu ne samo posljedično stanje, već i ono što ga je uzrokovalo, razlika u upotrebi ovih termina posljedica je razlike između "naših" i istočnih shvatanja iste problematike, mada, u suštini, radi se o istom. eto, tako se nekako meni čini Very Happy

a što se tiče odnosa slobodne volje i sudbine ili karme, ovaj tekst je ok http://www.gradjanski.co.yu/horoskop/content/view/314/119/
ArijeL
ArijeL

Broj poruka : 68
Godina : 38
Datum upisa : 07.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Tratinčica Čet Feb 12, 2009 4:13 am

Hah ... neko je ovdje rekao da sve što radimo sada predstavlja zalog za budućnost i sve što smo činili u prošlosti dovelo je do sadašnje situacije. Ja karmu posmatram kao naplatu i isplatu. Šteta samo što još nisam doživjela da mi se dobro dobrim vrati ..... Rolling Eyes A ono loše, pa mislim da mi se dosad vratilo sve loše što sam uradila drugima, i što su oni meni Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Tratinčica
Tratinčica

Broj poruka : 14
Godina : 37
Datum upisa : 30.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Je li karma isto što i sudbina? Empty Re: Je li karma isto što i sudbina?

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu