Astrotanjin astrološki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

+3
mesmerized
Astrid
Čarobnica
7 posters

Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Čarobnica Sub Nov 29, 2008 2:30 pm

Spektakl na nebu ovog vikenda: utrka planeta i Mjeseca, prolasci ISSa, bljeskovi satelita

VIDULINI - Iz naših će se krajeva tijekom večernjih sati, ovog vikenda, golim okom moći vidjeti spektakularna utrka dvaju planeta i Mjeseca nad jugozapadnim horizontom. Događanje će uljepšavati i prolasci Međunarodne svemirske postaje te bljeskovi uzrokovani refleksijom Sunčeve svjetlosti od telekomunikacijskih satelita Iridium.

Već večeras možemo vidjeti kako Venera i Jupiter preovladavaju nad jugozapadnim horizontom. Lako ih uočavamo i golim okom jer su sada najmarkantniji objekti na nebu. Venera je osjetno sjajnija od Jupitera koji se nalazi poviše nje.

U subotu, nedugo nakon zalaska Sunca veoma tanki Mjesečev srp biti će kratko vrijeme vidljiv nisko nad jugozapadnim horizontom. Poviše njega blještati će sjajna Venera i Jupiter. U 17:25 tijekom naredne četri minute iznad sjeverozapadnog horizonta pojaviti će se putujuća zvijezdica - Međunarodna svemirska postaja koja će polako putovati prema sjeveroistoku. U 17:34:39 će se skroz na jugu, tridesetak stupnjeva iznad horizonta pojaviti kratkotrajni mali bljesak satelita Iridium 59.

Nedjelja nam donosi osjetni pomak Mjeseca prema ovom planetarnom dvojcu koji će se vidno primaknuti jedan drugome. Tkz. pepeljasta svjetlost Mjeseca biti će lijepo vidljiva. Riječ je o svjetlosti koja se s Zemlje odbija i reflektira od Mjesečeve površine na, od Sunca neosvijetljenoj, strani našeg prirodnog satelita.

U 17:27:55 te odmah potom u 17:28:35 skroz na samom jugu, trideset stupnjeva iznad horizonta pojaviti će se najprije jaki, kratkotrajni, bljesak satelita Iridium 28, a drugi znatno intenzivniji (skoro kao pola punog Mjeseca!) bljesak dolazi nam od odbijene Sunčeve svjetlosti s antena Iridiuma 95.

Nešto kasnije, od 17:53 pa do 17:56 ISS započinje svoj put po nebu iznad sjeverozapadnog horizonta da bi njezin svjetleći trag nestao iznad sjeveroistoka.

Tijekom ponedjeljka navečer nastupa pravi spektakl za opažače s područja Istarske županije. Venera i Jupiter biti će tik jedan iznad drugog, a Mjesec u njihovoj neposrednoj blizini!

U 17:08 Mjesec će svojom neosvijetljenom stranom započeti prekrivati sjajnu Veneru koja će tada prividno nestati (!) s neba sve do 18:20 kada će polako izroniti na drugoj, osvijetljenoj strani Mjeseca! Naš prirodni satelit će se tada nastaviti udaljavati od Venere. Ovakvi su prizori su veoma rijetki i prava su poslastica kako za astronome tako i za javnost koja sve ove događaje može opažati golim okom bez ikakova tehničkog pomagala. Naravno imate li pri ruci dalekozor ili teleskop, svakako ih upotrijebite! Prizor je za pamćenje.

U očekivanju ove okultacije (astronomski naziv za pojavu kada jedno nebesko tijelo prekrije drugo) i nakon nje, astronauti na ISSu prolaze tek 350km iznad nas. Moći ćemo vidjeti njihov dom u dva navrata. Prvi, vremenski duži i sjajniji, s početkom u 16:44 te drugi puta s početkom u 18:20. U oba dva slučaja ISS će se najprije pojaviti iznad sjeverozapadnog horizonta, a tu negdje oko nje nalazi se i dalekozorom vidljiv ruksag svemirske opreme koji je "pobjegao" astronautima s raketoplana Endeavour prilikom popravka solarnih panela na ISS-u, no za njegovo opažanje potreban nam je dalekozor, dobre karte i dobro poznavanje neba.

Svih dana Venera je od nas udaljena 150milijuna km (otprilike isto koliko iznosi i udaljenost Zemlja-Sunce), a Jupiter 870milijuna km, dok se Mjesec nalazi "tu pored nas", na svega 360.000km.



Već danima posmatram kako se Jupiter i Venera približavaju jedan drugome i mogu vam reći da je stvarno fascinantan prizor. Ovo sam Mesecom biće poseban užitak, ako uspem slikaću pa ću da ga podelim sa vama

sunny
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Čarobnica Pon Dec 01, 2008 11:57 pm

Bilo je oblačno pa se ovaj spektakl na ne bu nije mogao najbolje da vidi. Uspela sam te večeras da vidim divnu Veneru kako stoji ispod Meseca....šteta da je bilo oblačno:(
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Astrid Uto Dec 02, 2008 2:16 pm

a kod mene nevera kakve duuuugo vremena nije bilo. Eto što je uradio Mjesec pri susretu sa ovim planetama .. he he he ...

poplava u centru grada. Danas je bistro, čak sunčano, premda će se pri večeri vrijeme promijeniti ...
Astrid
Astrid

Broj poruka : 22
Локација : Rijeka
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Čarobnica Uto Dec 02, 2008 2:26 pm

Astrid ::a kod mene nevera kakve duuuugo vremena nije bilo. Eto što je uradio Mjesec pri susretu sa ovim planetama .. he he he ...

poplava u centru grada. Danas je bistro, čak sunčano, premda će se pri večeri vrijeme promijeniti ...


E da to nisam pomenula:(...zapadna obala elementarna nepogoda... plima svuda, more do ulaznih vrata, ulice vodene, barke na sve strane...jedino je nekim surferima doneo zadovoljstvo:)
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  mesmerized Uto Dec 02, 2008 5:39 pm

Carobnice, moze li se i veceras videti na nebu ova konjunkcija? Malo sam zakasnila, a i bilo oblacno...
mesmerized
mesmerized

Broj poruka : 99
Datum upisa : 03.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Čarobnica Uto Dec 02, 2008 10:01 pm

mesmerized ::Carobnice, moze li se i veceras videti na nebu ova konjunkcija? Malo sam zakasnila, a i bilo oblacno...

Mislim da ne jer je Mesec "zbrisao" a i kod mene je ovde oblačno pa se ništa ne vidi Sad ali evo kako je to izgledalo:)

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Normal_60173399
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  -menora- Uto Dec 02, 2008 10:22 pm

Sto je lepooo flower ... kod nas se sinoc jako lepo videlo Very Happy
-menora-
-menora-

Broj poruka : 181
Godina : 51
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  mesmerized Uto Dec 02, 2008 10:31 pm

predivno!! bravo za fotografiju, odlicna je!!
mesmerized
mesmerized

Broj poruka : 99
Datum upisa : 03.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Čarobnica Uto Dec 02, 2008 10:34 pm

mesmerized ::predivno!! bravo za fotografiju, odlicna je!!

ja sam probala da slikam ali nisam uspela, to je slika s neta:)
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Darko Uto Dec 02, 2008 11:42 pm

izgleda bozanstveno

Darko

Broj poruka : 159
Datum upisa : 25.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Astrotanja Uto Dec 02, 2008 11:56 pm

Eto lepote. Uklapa se u simboliku. Smile
Astrotanja
Astrotanja

Broj poruka : 4245
Godina : 58
Datum upisa : 22.10.2008

http://www.astrotanja.rs

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Čarobnica Sre Dec 03, 2008 12:02 am

Šteta da se ne vidi Jupiter na ovoj slici, on je bio malo iznad Meseca s desne strane:)
Čarobnica
Čarobnica

Broj poruka : 1012
Datum upisa : 31.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Snezana Čet Dec 04, 2008 10:11 pm

Videla sam, divno je izgledalo Smile , narocito meni koja natalno imam Mo0Ve u III u Ari i Ju u X u Sag. Na zalost zbog svetlosti grada bi nemoguce napraviti dobru fotografiju Sad
Snezana
Snezana

Broj poruka : 399
Локација : Beograd
Datum upisa : 31.10.2008

http://www.snezanarafailovic.com

Nazad na vrh Ići dole

Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima Empty Re: Venera, Jupiter i Mesec nikad bliži jedni drugima

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu