Astrotanjin astrološki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

O MERKURU

+8
jassna
ancient
Strelica
joki22
Jane
Astrotanja
Kasija
SANDRA
12 posters

Ići dole

O MERKURU Empty O MERKURU

Počalji  SANDRA Pon Nov 10, 2008 4:24 pm

MERKUR

Obrt: oko 88 dana
Princip: neutralan
Sediste: Blizanci-Devica
Egzaltacija: Vodolija

Merkur, najbliza planeta Suncu, naziva se "Bozijim detetom" i svojom simbolikom se vezuje za razum, intelekt, moc prosudjivanja, vestinu pisanja i izrazavanja, trgovinu, puteve i saobracaj, posredovanje. Svojom brzinom i neutralnom prirodom ukazuje na princip promenljivosti i pomirenja. Vezan je i za astrologe i generalno za sve ljude u monarhovoj sluzbi. Prirodno mesto mu je sesta kuca, kuca usluga, bolesti i objektivnih ogranicenja, rodbine, malih zivotinja i svakodnevnih obaveza. Vezuje se jos i za trece polje, analogno trecem znaku, Blizanaca.

U psiholoskoj astrologiji on predstavlja nacin na koji covek prihvata svoje iskustvo, na koji razmislja i saopstava svoje misli. On je zastitnik intelektualnih procesa i potrebe da se informacije prikupe i sacuvaju. Dobro polozen, Merkur daje recitost, radoznalost, analiticku sposobnost, intelektualnu fleksibilnost, dok se sa druge strane vezuje i za osobine kao sto su lukavost, prevejanost, nepouzdanost, lazljivost, preterana govorljivost i povrsnost.
SANDRA
SANDRA

Broj poruka : 73
Godina : 36
Datum upisa : 07.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty O MERKURU

Počalji  SANDRA Pon Nov 10, 2008 4:39 pm

Merkur - vaš nacin razmišljanja i komunikativnost
U drevnoj mitologiji Merkur je bog govora, putovanja, glasnik bogova, zaštitnik trgovaca i lopova. Astrolozi u njemu vide simbol ophodenja, govora, pisanja, znanja, ucenja, intelekta, razuma. Svestranost, brzina i spretnost su njegove odlike. Položaj Merkura u vašoj natalnoj karti odreduje vaš stil opštenja i nacin na koji razmišljate. On ukazuje na one oblasti života koje najviše zaokupljuju vaš um i podsticu razmišljanje. Govori o tome koliko ste prakticni, da li ste površni i imate li smisla za humor.

Naravno da samo položaj, u znaku i kuci, nije dovoljan da se stekne kompletna slika o prirodi vašeg Merkura.Važni su i aspekti koje on obrazuje sa drugim planetama, u kojim su znacima i kucama te aspektovane planete, koje planete su njihovi dispozitori, gde se oni nalaze na zodijaku, itd. Astrologija nije ni malo laka i jednostavna umetnost. Medutim, položaj vašeg Merkura je kljuc za razumevanje vašeg stila komunikacije sa okolinom i nacina na koji razmišljate. Sve ostalo su nijanse, istina važne, ali ipak samo nijanse jedne te iste boje.
SANDRA
SANDRA

Broj poruka : 73
Godina : 36
Datum upisa : 07.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Kasija Ned Nov 16, 2008 12:58 am

Zanima me znacenje retrogradnog Merkura. Da li osoba u cijem se natalu nadje R.Me moze da ima probleme u komunikaciji?
Ja imam R.Me medjutim meni gotovo svi ,pocev od profesora pa nadalje, govore da sam vrlo elokventna, da lijepo pricam i sl tako da ne znam kako se ta retrogradnost kod mene ispoljava(R Me mi je u Vagi,3.kuca).Da li ovo znaci da cu imati problema u saobracaju i uopste sa putovanjima ili nesto dr?
Primjetila sam da mi se cesto desavaju neka odlaganja dogadjaja,sve neke pauze,zastoji....ne znam da li je i to zasluga R.Me ?
Kasija
Kasija

Broj poruka : 7
Локација : Cetinje
Datum upisa : 15.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Astrotanja Ned Nov 16, 2008 1:13 am

Kad je reč o retrogradnom Merkuru on pomaže da se osoba mentlno, odnosno duhovno razviaj. Osoba je obično sklona i preispitivanju, analizranju, ali sve zavisi u kom znaku i kakve aspekte gradi. Za razliku od nekih planeta za koje nije dobro da su retrogradne, kao Mars, Merkur pomaže da znanja budu dublja, da se razvije proces razmišljanja, izražavanja, mišljenja, posebno u trećoj kući.Vraćanja na nešto što se ranij učilo, pa ponavljanja toga i proširivanja, dopunjivanja toga znanja može biti. Što se tiče prekida u komunikaci, kao vraćanje na neka ranija druženja i sl.
Astrotanja
Astrotanja

Broj poruka : 4245
Godina : 58
Datum upisa : 22.10.2008

http://www.astrotanja.rs

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Jane Sub Nov 22, 2008 12:18 pm

Dodala bih da osobe sa jakim Me, još ako je i retro, katkad imaju osjećaj da ih okolina ne razumije, bistrog i brzog razmišljanja djeluju ponekad kao da su ispred drugih. Tako ja osjećam svoj Me.

Mogli bi posebno o retro planetima malo pisati, ta je tema inače dosta zapostavljena a zanimljiva. He he, osobito kad ih imate 6! Laughing
Jane
Jane

Broj poruka : 186
Datum upisa : 03.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  joki22 Sre Nov 26, 2008 10:58 am

Astrotanja moj Merkur u natalu u 6 kuci imam konjukciju Merkur-Mars, opoziciju Merkur-Jupiter,skver Merkur-Neptun, Merkur-Zenit vrh Xkuce. Da li mozes da mi objasnis ove uticaje?

joki22

Broj poruka : 275
Datum upisa : 25.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Strelica Sre Apr 01, 2009 12:06 pm

Astrotanja ::Kad je reč o retrogradnom Merkuru on pomaže da se osoba mentlno, odnosno duhovno razviaj. Osoba je obično sklona i preispitivanju, analizranju, ali sve zavisi u kom znaku i kakve aspekte gradi. Za razliku od nekih planeta za koje nije dobro da su retrogradne, kao Mars, Merkur pomaže da znanja budu dublja, da se razvije proces razmišljanja, izražavanja, mišljenja, posebno u trećoj kući.Vraćanja na nešto što se ranij učilo, pa ponavljanja toga i proširivanja, dopunjivanja toga znanja može biti. Što se tiče prekida u komunikaci, kao vraćanje na neka ranija druženja i sl.

Moj "osvajac" ima Merkur R u Jarcu u 8.kuci,kao vladara asc-a i Marsa u opoziciji sa Saturnom R u 3. u Raku. Sklon je da sbe analizira preterano,kopa do iznemoglosti i vrlo je temeljan i marljiv. To radi i meni a to i nije tako lako pa se to mora raditi po vise puta Laughing
Dosta je mracan i ume da bude jako naporan sa tim,ali voli ezoteriju,sve okultne nauke su mu bliske,puno zna,pronicljiv,inteligentan... Ali komunikacija je,plakati!!! Meni jako tesko pada s ovim mojim Merkurom,spor je,nikad zavrsiti i u stanju je jednu pricu da mi isprica milion puta,ali Ima Sunce i Mesec u Vodoliji,tik pored moje Venere,pa...sta cu Laughing

Primetila sam da Merkur u Devici jako voli Merkura u Strelcu,cak ume i da ga citira...
Strelica
Strelica

Broj poruka : 721
Godina : 42
Локација : Zemun
Datum upisa : 27.02.2009

http://www.astromarija.forumotion.net/

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Astrotanja Sre Apr 01, 2009 2:48 pm

Pa, kako a nije spor, em je u Jarcu, em retrogradan,em u opziciji sa Sturnom koji ga dodoatno vraža na staro i trudi se da pronikne u nešto, da ispravlja, ili da zamera i kritikuje. Ova opozicija zn da donese i neraspoloženje, sklonost ka dpresivnosti. Mogla bi biti dobra za one koji se bave nečim što ima veze sa prošlošću, koje privlače starije, ili istorija, ili neka stara učeja, pa i ezoterija, koja je i meni JAKO privlačna.
Ianač kada je Mrkur u strelcu, kao što je i meni najbolje komuniciram, sa ljudima koje imaju Merkur u Strelcu, Lavu, u trigonu sa mojim Mekurom, u Vagi u sekstilu, pa čak i u Blzacncima u opoziciji, jer se dopunjujemo, kao i u Ovnu i vodoliji, a kada je u kvadratu sa mojim Merkurom, kao u Devici, ili ribama, kao da govorimo različitim jezicim, odnosno imamo potpuno različita mišljenja i interesovanja.
alien
Astrotanja
Astrotanja

Broj poruka : 4245
Godina : 58
Datum upisa : 22.10.2008

http://www.astrotanja.rs

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Astrotanja Sre Apr 01, 2009 2:50 pm

Strelice, pa, kako da nije spor, em je u Jarcu, em retrogradan,em u opziciji sa Saturnom koji ga dodoatno usporava, vraća na nešto od ranije, staro .Takav Merkur se trudi se da pronikne u nešto, a ume i da ispravlja, ili da zamera i kritikuje.

Ova opozicija zna da donese i neraspoloženje, sklonost ka depresivnosti. Mogla bi biti dobra za one koji se bave nečim što ima veze sa prošlošću, koje privlače starije, ili istorija, ili neka stara učeja, pa i ezoterija, koja je i meni JAKO privlačna.

Ja najbolje komuniciram sa ljudima koje imaju Merkur u Strelcu, Lavu, u trigonu sa mojim Mekurom, u Vagi u sekstilu, pa čak i u Blizacncima u opoziciji, jer se dopunjujemo, kao i u Ovnu i Vodoliji, a kada je u kvadratu sa mojim Merkurom, kao u Devici, ili Ribama, kao da govorimo različitim jezicima, odnosno imamo potpuno različita mišljenja i interesovanja.
alien[/quote]


Poslednji put izmenio Astrotanja dana Čet Okt 14, 2010 5:14 pm, izmenio ukupno 3 puta
Astrotanja
Astrotanja

Broj poruka : 4245
Godina : 58
Datum upisa : 22.10.2008

http://www.astrotanja.rs

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Strelica Sre Apr 01, 2009 3:22 pm

Kako da se ne vraca u proslost,mora ako ga (to ne vazi samo za njega,vec za sve one koji imaju sl.poziciju) interesuje odakle mu ti kompleksi Mad Saturn iz Raka,ali da ne duzim pricu...
Zeli da NAMETNE,NAGURA,NABIJE! Ne znam ni ja sta vise zeli sa svojim stavom,ali nema sanse,on je meni "iza ledja" Pricaj ti sad cu ja doci... lol!
Ja u principu imam "problem" u komunikaciji samo sa njim,ali to nije samo zbog Merkura... O tome cemo na sinastrijama,postavicu i njega,bas da ga vidite,vrlo smo interesantna kombinacija Very Happy
Volim ja i Merkur u Ribama i to bas,zbog moje konjukcije Merkura i Neptuna. Merkur u Vodoliji,obozavam! Merkur sa Plutonom da ne govorim. Sve moze samo nekako ne oni "venericni" oni su mi k'o neslan pasulj...
Strelica
Strelica

Broj poruka : 721
Godina : 42
Локација : Zemun
Datum upisa : 27.02.2009

http://www.astromarija.forumotion.net/

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  ancient Uto Maj 18, 2010 2:27 pm

Zanima me sta bi mogao da znaci neaspektovan Merkur?
Vladar je mog znaka (blizanci), a imam ga u III kuci (analogna znaku) koja mi je u biku. Takodje, to mi je i jedina planeta u III kuci i u znaku bika.

ancient

Broj poruka : 5
Datum upisa : 30.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  jassna Uto Maj 18, 2010 8:09 pm

Recite mi jel ovo tacno..Kazu da onaj ko ima retro Me cesto ima potrebu da po sto puta cita jednu te istu knjigu...ja svoje dve omiljene knjige "Zapisi iz podzemlja" i "Gospodja Bovari" znam skoro napamet jer sam ih procitala milijadru puta..A moj Me je retro, u Blizancima..Dovoljno su ga komentarisali DUH i Tanja, to je ok..Mene samo zanima jel ovo za citanje tacno...

jassna

Broj poruka : 187
Datum upisa : 16.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  venerica Sre Maj 19, 2010 11:47 am

Jassna,
Ne znam da li je tačno da osobe sa retro ME iznova čitaju knjige koje su pročitali, ali mogu ti reći da ja takođe imam potrebu da "utvrđujem" gradivo kao i ti a nemam retro ME. Uvek ću se radije vratiti provereno dobroj knjizi negoli gubiti vreme na čitanje štiva diskutabilne vrednosti.
venerica
venerica

Broj poruka : 172
Datum upisa : 01.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Astrotanja Sre Maj 19, 2010 11:49 am

Retrogradni Merkur u Bliazancima, znaku koji se tiče reči, tekstova, knjiga, komunikcije, pisanja, svakako pre vreća na prošle izgovorene reči, tekstove, knjige.
Mnogi nemaju na rođenju retrogradni MErkur, ali po direkcijama dolazi do toga, pa i oni imaju tu sklonost.

Ono što izaziva sklonost ka vraćanju u prošlost, što podstiče sećanja, to je i Mesec u 12. sunny


Poslednji put izmenio Astrotanja dana Čet Okt 14, 2010 5:15 pm, izmenio ukupno 2 puta
Astrotanja
Astrotanja

Broj poruka : 4245
Godina : 58
Datum upisa : 22.10.2008

http://www.astrotanja.rs

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  venerica Sre Maj 19, 2010 12:40 pm

Mislim da u mome slučaju potreba da "utvrđujem" gradivo dolazi i od SA u 3. polju. SA je staro, klasično, otud moja potreba da čitam proverena dela klasične književnosti, i taj SA me koči da olako prihvatam književne novotarije, nesvesno mi stvara otpor prema novoj i lakoj literaturi dok vreme ne pokaže njenu vrednost.
Tek u poslednjih par godina svesno počinjem da se oslobađam te zaroboljenosti po pitanju književnosti, pa pročitam i nešto novijeg datuma bez opterećenja da li je ta literatura vredna čitanja.
venerica
venerica

Broj poruka : 172
Datum upisa : 01.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  jassna Sre Maj 19, 2010 5:53 pm

Da, Tanja, i ovaj moj Mo u 12 sunny Npr. primetila sam da sem knjiga koje sam spomenula imam i tu neku opsesiju da iznova i iznova pretresam biografiju Marije Kalas sunny Ja tu zenu obozavam..A i ona je imala Mo u Vagi sunny Ili da gledam film "Sjaj u travi" po hiljaditi put..Previse sam retro.. tongue
Venerice, bas si me nasmejala..Ja potpuno ISTO reagujem na knjige novijeg datuma..Od skoro sam pocela da citam i savremene pisce (tacnije pre dve ili tri godine), prosto sam naterala sebe na to, jer i ja imam neku ambiciju da jednoga dana objavim roman, pa nije lose da budem u toku sunny Narocito mi je bilo tesko da zapocnem sa citanjem neke od popularnih knjiga, kao sto je npr."Da Vincijev kod" (pisac ima Me u 12, na 2. stepenu, blago njemu sunny sunny sunny )..Shvatila sam to kao svoju "obavezu" i odradila posao..Eto, cisto da vidim o cemu se tu radi sunny

A kad smo kod Saturna...Pa ima mi smisla ovo sto si rekla..Meni je npr. Jarac u trecoj kuci, retro Sa otisao u 12. polje..Kao klinka sam imala potrebu da u tajnosti iznova i iznova citam "Opasne veze" od Lakloa ( bilo je tu jos nekih "tajnih" romana)...U tajnosti zato sto se mom ocu uvek dizala kosa na glavi kada bi mi u rukama video knjigu neprimerenu mom uzrastu.. flower

jassna

Broj poruka : 187
Datum upisa : 16.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  venerica Čet Maj 20, 2010 11:02 am

jassna :: Narocito mi je bilo tesko da zapocnem sa citanjem neke od popularnih knjiga, kao sto je npr."Da Vincijev kod" (pisac ima Me u 12, na 2. stepenu, blago njemu sunny sunny sunny )..Shvatila sam to kao svoju "obavezu" i odradila posao..Eto, cisto da vidim o cemu se tu radi sunny

Potpuno ista situacija, pročitala sam Da Vinčijev kod iz istog razloga, to mi je bio "radni zadatak". I nisam bila fascinirana. Inače, dovoljno je da neka knjiga postane ultra mega giga hit i meni se automatski stvori neki otpor prema njoj. Poneku pročitam, eto da bih bila u toku.. Ali to definitivno nije vrsta literature koja meni prija.
No dobro, ovo sad je vec off topic sunny sunny
venerica
venerica

Broj poruka : 172
Datum upisa : 01.09.2009

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  tanjica Čet Maj 20, 2010 7:25 pm

I ja imam Me koji je R i to u 9.kuci...Stalno vracanje na neke duhovne stvari...preispitivanja,dubina misli.Interesantno da nikad ne gledam film koji sam vec gledala,niti citam dva puta istu knjigu...nekako se tu ne uklapam.Me je u konjukciji sa SO i MA,a ima i trigon sa Ju i trigon sa Ur. bounce flower

tanjica

Broj poruka : 97
Godina : 45
Локација : tu negde,iza duge
Datum upisa : 26.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Astrotanja Čet Maj 20, 2010 11:31 pm

Tanjice, pored toga da li ti događalo da putuješ u isto mesto, ili na neki ispit izlaziš više puta, zbog retogradnog Merkura u 9?

Postavi ponovo natal, jer se ovaj ne vidi. sunny
Astrotanja
Astrotanja

Broj poruka : 4245
Godina : 58
Datum upisa : 22.10.2008

http://www.astrotanja.rs

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  tanjica Pet Maj 21, 2010 10:31 am

Astrotanja ::Tanjice, pored toga da li ti događalo da putuješ u isto mesto, ili na neki ispit izlaziš više puta, zbog retogradnog Merkura u 9?

Postavi ponovo natal, jer se ovaj ne vidi. sunny
flower Jesam,desavalo se da cesto putujem u isto mesto...ali to mi prija.Da,na ispite sam izlazila po vise puta,ali na srecu imam jos diplomski.P.S.Hvala Vam na ohrabrenju,na vise tema ovde...Juce polozih poslednji ispit...Nadam se da je karta sad ok.

tanjica

Broj poruka : 97
Godina : 45
Локација : tu negde,iza duge
Datum upisa : 26.12.2009

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Vita83 Uto Dec 18, 2012 1:18 pm

Moj Merkur je na 21. stepenu škorpije na zvijezdi Unulkahai smješten u 5. polju, vladar 4. i 12. polja, So0Me, Me60Ma. Brzo mislim, donosim brzo odluke, na mah, čak i najvažnije, misli su mi stalno usmjerene na ljubav i voljenu osobu, mnogo razmišljam i pričam o ljubavi, govorim jako glasno, imam sarkastičan i oštar rječnik, riječi često koristim kao oružje i osvetu, samo mi je potrebno da smislim akciju i onda mi ne fali energije da je i ostvarim. Učenje mi je uvijek išlo od ruke, brzo učim, mada i brzo zaboravljam naučeno gradivo, kao da se praznim. Iako je vladar 12., ja ne volim tajne, ništa ne skrivam, volim istinu i samo istinu, i to onu surovu, koja boli, a kako je Merkur vladar 4. kuće, u mojoj kući se jako puno priča, mi bukvalno ne zaklapamo. Wink

Vita83

Broj poruka : 394
Datum upisa : 08.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Venus82 Uto Dec 03, 2013 12:34 am

Kako biste definisali Me (u muškom natalu), inače je dispozitor So u Blizancima, koje je ujedno i vladar 7., ali i Venere u Blizancima ... Me gradi kvadrat sa Ju (Strijelac je inače ukliješten) i Sa - vladarom 12.k, ima i opoziciju sa Ne vladarom 2. kuće. Me takođe vlada 5. i 8. kućom? Dakle, Me jako istaknut u natalu, a ''urnisan''.affraid  Užas, je li tako? Suspect

Venus82

Broj poruka : 4
Datum upisa : 08.10.2013

Nazad na vrh Ići dole

O MERKURU Empty Re: O MERKURU

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu