Astrotanjin astrološki forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

+5
Gea
CES
draganica
daniel astro
butterfly
9 posters

Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  butterfly Uto Nov 04, 2008 11:06 am

Jod

Dva planeta u sekstilu a oba u inkonjukciji s trećim planetom. Treći planet (apeks) je jako bitno načelo koje treba pročistiti da bi se učinkovitije izrazilo. Kao kod T-kvadrata apeks planet postaje primarni fokus joda.

Jod je izazov konstruktivnog mijenjanja i pojašnjavanja onoga što ometa potpuno funkcioniranje osobe. Vanjske i unutarnje sile zajedno djeluju u stimuliranju suptilnih no povišenih pritisaka koji mogu sebe na poslijetku pokazati i otpustiti tijekom kriza samosvijesti. Jod spreman za aktivaciju je poput stizanja na raskršće bez sigurnosti kojim putem krenuti. Promjena smjera nije stvar svjesnog izbora iz pune svijesti nego nespoznate nužde. Premda se taj novi smjer može doimati neočekivanim, on je akumulirao svoju snagu i definiciju u razdoblju od nekoliko godina. No kad se jod aktivira osoba se počinje baviti novim stvarima u životu i ima nove stavove. Točka u opoziciji s apeks planetom je vrlo osjetljiva. Ona pokazuje fokusirana područja gdje se je usredištilo novo osobno usmjerenje.

Prezueto : www.liberatapublishers.com/skripta

Dali ima netko iskustva sa ovom konfiguracijom i kako su tranziti npr. Saturna, Jupitera preko apeksa utjecali na natusa? Zanimljiva je tema Smile
butterfly
butterfly

Broj poruka : 55
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  daniel astro Uto Nov 11, 2008 7:21 pm

Jod ili Božiji prst najčešće ukazuje na nešto što je natusu teško da primeti ili usvoji. To je specifična vrsta ukaza ili naglašavanja odredjene osobine, koja dosta ruinira osobu i predstavlja ogroman pritisak, bez obzira o kojoj se oblasti života radi. Ako prelistavate neki astrološki priručnik možete naći razna objašnjenja, ali su ona daleko od onog kako se u prirodi ova konfiguracija manifestuje. Pratio sam nekoliko osoba koje u svom čartu nose Jod i ne mogu vam reći da to čine sa lakoćom. U najblažem slučaju ću reći da su neobični i čudni. Dispozitor planete koja čini vrh Joda će reći gde će se energija iskanalisati, hoće li biti destruktivna ili konstruktivna.Posmatraćemo da li neka progresivna planeta aktivira Jod ili u tranzitu preko njenog dispozitora. Godina u kojoj je Jod pokrenut može biti prilično bolna i neprijatna, mada se nekad dešava da u tom trenutku čovek postigne najviše, ali to je, zaista, retko. Često donosi zdravstvene probleme ili probleme psihe. Naravno, to nije pravilo, te ne bih voleo da nekog uznemirim ili učinim da pomisli da se ova situacija ne može prevazići.Lep pozdrav
www.myspace.com/astrologija
daniel astro
daniel astro

Broj poruka : 29
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  butterfly Čet Nov 13, 2008 10:21 am

Daniel, hvala puno!!!! Smile Ja imam Jod konfiguraciju, pluton i neptun su mi u sekstilu a apeks je mars u biku u 3-oj kući, dispozitor mu je venera u raku u 4-toj kući. Sredinom 2000.g. preko marsa su mi prešli prvo jupiter pa za njim i saturn i te sam godine imala dosta problema sa bratom, na kraju je ipak sve dobro završilo.
Evo mi i natalne pa ako možeš da pogledaš.

[url]Konfiguracija - JOD ili Božiji prst 2000cs2[/url]
butterfly
butterfly

Broj poruka : 55
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  daniel astro Čet Nov 13, 2008 10:10 pm

Da, rekoh da može da bude izuzetno neprijatno. Mnogo je teže kada su uključene lične planete, takve boli i neugodnosti se manifestuju odmah, dok kod transcendentnih planeta može proći sa manje ili više stesa i što je najvažnije- ne reaguju odmah, mada je nezgodno kada su maleni orbisi planeta u pitanju. Trancendentne planete deluju na finim i dubokim nivoima, dok je u tvom slučaju uključen i Mars koji deluje na totalno nesvesnom nivou, iako je u pitanju lična planeta- ima dubinu fiksne zvezde, te treba biti krajnje obazriv ako neka progresivna planeta ili spori tranzit uznemiravaju ovu planetu.No, u svakom slučaju sve se to da preživeti.
www.myspace.com/astrologija
daniel astro
daniel astro

Broj poruka : 29
Datum upisa : 27.10.2008

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  draganica Sub Dec 20, 2008 1:29 am

pa, da se i ja " pohvalim" JOD = URAN+ SATURN+SUNCE Question Question Question
koliko sam ja "tumačila" to su neke oprečne energije za koje mi treba vremena da savladam, a kako je imam MNOGO, ne žurim Cool Cool Cool

draganica

Broj poruka : 25
Godina : 44
Datum upisa : 19.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  CES Ned Dec 21, 2008 12:42 am

Meni je ovo malo konfuzno, da li bi neko mogao da baci pogled na moj natal? Hvala Wink
CES
CES

Broj poruka : 18
Datum upisa : 04.11.2008

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  Gea Čet Avg 20, 2009 1:04 am

ovu temu treba probudit!Smile bas zanimljivo!nisam ni znala da imam tzv."Bozji prst" Very Happy bacila sam se odmah na istrazivanje i nasla nesto o toj konfiguraciji...



Odredenje: Zmaj (Yod) konfiguracija zahtijeva od osobe cuvstveni ili umni napor glede obnavljanje energije, prilagodbu i preobrazbu.
Zarisni planet oznacava energije koje treba obnoviti. Znak u kojem je planet smjesten oznacava nacin kojim te energije treba prilagoditi ili ponovo dozivjeti i preobraziti, a njegovo polje oznacava podrucje zivota kroz koje ce se ta preobrazba odvijati. Zarisni je planet vrlo osjetljiv, jer njegove inkonjunkcije (prirodno prvo prema sestom ili osmom polju) ukazuju na nesvjesnu napetost cijom su mogucom posljedicom umni ili tjelesni problemi. Tradicionaino, na ovaj se planet ukazuje kao na misiju u zivotu, Prst Bozji, prst sudbine, nebeski ukazatelj i sl.

Dakako, ocitovanje napetosti zarisnog planeta rnoze se prevladati kao i svaki drugi izazov, a njegovi najuzviseniji izrazaji tada postaju djelotvornima. Kao udaljeno suprotno srediste sekstila, zarisni je planet posrednik koji moze usmjeriti dinamicku stvaralacku energiju, a sekstil stvara prilike kojih je svrha ostvarenje novog nacina bivstvovanja. To je tocka na karti koja oznacava mogucnost potpune promjene, alkemijsko gorivo ili sredstvo koje omogucuje ostvarenje potpuno novog obrasca misljenja i osjecanja.

Odrednice za tumacenje: Opcenito, osoba s ovom konfiguracijom dozivljava prekretnice u zivotu kada se suocava s krizama i razrjesavanjem teskoca ili kroz promjenu u svijesti, sto se najcesce dozivljava poput 'sudbinsk' promjene u zivotu. Ova preobrazba u svojoj najboljoj inacici vodi povecanju duhovne osjetljivosti i svijesti, dotoku novih energija, izgradnji unutamjeg sredista i iznalazenju konstruktivnih nacina izrazavanja stvaralackih potencijala.

Primjedba:
Zmaj (Yod) s planetom u sredistu sekstila (30 stupnjeva od svakog planeta u sekstilu) se zove Cetvorni Zmaj ili Bumerang. Ova konfiguracija iziskuje preobrazbe koje vode konkretnim akcijama i prakticnu izrazavanju stvaralastva, a neostvarena prilagodavanja mogu uzrokovati frustracije.



Jod je jos uvijek podcijenjena konstelacija. On ima oblik preokrenutog trokuta s planetom na vrhu koji je u inkonjunkciji prema druga dva koji su u sekstilu. Jod se jos naziva Bozjim prstom, ime koje je uveo Carl Leipert, na temelju istrazivanja ove konfiguracije.

Dosao je do zakljucka da je jod poput prsta koji nepogresivo ukazuje na nasu sudbinu. Ako promatramo sto se zbiva u progresijama, vidjet cemo da se aktiviranjem joda dogadaju znacajne i cesto vrlo radikalne promjene u zivotu, promjene dovoljno snazne da utjecu na osobnost. Cesto se radi o unutrasnjem prevratu koji na kraju omogucava osobi da zivi mnogo efikasnije.

Zbog dvije inkonjunkcije vrlo je tesko upravljati jodom (cak i jedna inkonjunkcija povezuje planete na neizvjestan i neobicno napet nacin). Osjecaj nemira pracen je ceznjom za necim neodredenim, necim sto se ne moze jasno izraziti. Kepler je smatrao da ovaj aspekt stvara ostar raskol, u nasem osjecaju potpunosti: s inkonjunkcijom, a posebno s jodom, osjecaj potpunosti je razbijen i zamijenjen upecatljivom teznjom za necim nedefiniranim.

Sekstil u osnovici trokuta u praksi ne stvara podrsku ili odmoriste. Premda je harmonicni aspekt, sadrzi element neizvjesnosti, a kako je konstelacija vrlo napeta, ta ce neizvjesnost izbiti u prvi plan.

U jodu cemo imati dvije razlicite inkonjunkcije koje se ne mogu povezati, ne samo zato sto su obuhvaceni razliciti planeti, vec i zbog posve razlicitih elemenata u kojima se oni nalaze. To znaci da 6e jedna od dvije inkonjunkcije povezati ekstremno sukobljene elemente.

Na primjer, pretpostavimo da je planet u zaristu u Ovnu u inkonjunkciji prema planetima u Djevici i Skorpionu: veza izmedu vatrenog Ovna i zemljane Djevice je veza izmedu inkompatibilnih elemenata, dok je drugu vezu, mada ne bez problema, lakse pomiriti - inkonjunkciju izmedu vatre i vode. Tocka u kojoj se susrecu nejednoliko opterecene inkonjunkcije oznacava srediste aspektnog obrasca.

Dakle, znacajno obiljezje joda su dvije inkonjunkcije od kojih je jedna teza od druge, premda i ova laksa nosi sa sobom odredenu kolicinu napetosti. Planet koji cini tezu inkonjunkciju istovremeno je u sekstilu s drugim planetom osnovice trokuta, koji pravi laksu inkonjunkciju s planetom u zaristu. Sekstil preljeva sve te napetosti. Stovise, planeti su obojeni i drugim aspektima u horoskopu. Planeti joda, dakle, stvaraju jednako mnogo napetosti kao i tradicionalno tezak veliki kriz; ipak, ta se napetost ne iskazuje direktno. Najteza napetost joda je ona izmedu svjesnog i ne-svjesnog.

Nadalje, treba primijetiti da se tri (ili vise) planeta nalaze u znakovima razlicitih kvaliteta. To je novi izvor napetosti, ovoga puta izmedu kardinalnih, fiksnih ili promjenjivih znakova.

Cesto postoje sputavajuce okolnosti, a osoba prozivljava mnoge teske situacije i/ili mentalne sukobe pa je doslovno prisiljena djelovati. Opcenito govoreci, kad se jod aktivira tranzitima ili progresijama sporih planeta (i prazna tocka u opoziciji planetu u zaristu) osoba ce se uhvatiti u kostac s problemima. U takvim se razdobljima ti ljudi osjecaju progonjenima ili ugnjetavanima, pa ce iznenada planuti jer osjecaju da su stjerani u kut.

Jod moze oznacavati uznemirujuce iskustvo koje revolucionarno mijenja osnovne stavove, strukturu osobnosti, zivotni stil, veze, radno okruzenje, financije itd. bilo zbog ozbiljne bolesti, lose srece ili kriminalnih aktivnosti drugih, ali to moze biti i iznenadna velika sreca. Jedna stvar je za jod neporecivo istinita: kad jednom prodemo kroz tamnu dolinu i naucimo obuzdavati frustracije (pa cak ih iskoristiti da rade za nas) slijedi mirnije i opustenije razdoblje u kojem ucimo putovati svojim unutrasnjim putovima.

Jod nije bez razloga nazvan bozjim prstom: ova aspektna struktura cesto ukazuje na skrivene talente koji dolaze na vidjelo tek nakon sukoba, no tada pruzaju uvid, ravnotezu i razumijevanje stvari kojima vladaju planeti ukljuceni u jod. Jod dakle moze ukazati na profesiju, osobito onu koja dolazi kasnije u zivotu.


http://www.astro-art.net/


imam veneru,mars i mjesec povezane sa malim orbisima,mjesec je u centru i u VIII polju dok je mars u II(al na kraju pa onda ukljucuje i III hm...) a i ova venera mi na prijelazu iz XII u I Arrow nisam u stanju povezat sva ta polja,ovi prijelazi me muce Rolling Eyes mogu samo rec da mi je do sada zdravlje bilo u redu(da pokucam Smile
Gea
Gea

Broj poruka : 29
Godina : 39
Datum upisa : 07.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty zmaj u sinastriji

Počalji  Dada25 Ned Dec 19, 2010 3:42 am

Interesuje me šta bi onda trebalo da predstavlja zmaj konfiguracija u sinastriji? Na netu nema baš mnogo informacija o tome, pa ukoliko neko zna nešto o tome, neka napiše...
Dole je primer moje sinastrije sa partnerom sa kojim imam tu konfiguraciju.
Hvala...

https://2img.net/r/ihimizer/img693/4057/uporedni.gif
Dada25
Dada25

Broj poruka : 11
Datum upisa : 10.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  Dunja Pon Dec 20, 2010 2:48 am

a jel to znaci da i ja imam JOD???moze li neko da mi protumaci? rekla bih da ga imam i to Ju-ME-N.Node...???a planeta u sredistu sekstila je Uran...Jesam li u pravu?? sta bi to u mom slucaju moglo da znaci???
Dunja
Dunja

Broj poruka : 295
Datum upisa : 22.11.2009

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  bikskorpija Pon Sep 12, 2011 12:52 am

Da li Jod moze ukljuciti i ASC?Mislim, horoskop mi je i bez njega komplikovan, jos mi to fali...
bikskorpija
bikskorpija

Broj poruka : 27
Datum upisa : 04.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  BOBAVA Sre Nov 09, 2011 1:57 pm

Koliko je dozvoljen orbis izmedju planeta ? Negde sam pročitala da je to 3 stepena. Da li taj orbis važi i za planete koje su u sekstilu jer je za sam sekstil dozvoljen veći orbis ili izmedju svih planeta ( tri planete ) mora biti najveći orbis do 3 stepena da bi se govorilo o jodu?
Unapred hvala !!

BOBAVA

Broj poruka : 5
Datum upisa : 10.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Konfiguracija - JOD ili Božiji prst Empty Re: Konfiguracija - JOD ili Božiji prst

Počalji  Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu